Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt - Nick Caruso, Dani Rabaiotti

Mam takiego ucznia, z którym czytam. Ma dzieciak problemy z szybkim składaniem liter, więc pracujemy nad tym ile się da. I mam takie wrażenie, że podstawą uczenia czytania, jest podrzucanie ciekawych tekstów. A takich niestety w książkach szkolnych, szczególnie w klasach 1-3, jest mało.

Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt – Nick Caruso, Dani Rabaiotti

Wtem na moim biurku ląduje urocza książka o tytule „Czy to pierdzi?” Więc gdy mały B poskładał sobie literki i zorientował się O CZYM to jest, powiedział „Dziś to czytamy”.

No i czytaliśmy.

Książka o pierdach. O zwierzęcych pierdach. Fascynująca, zabawna, bardzo ciekawa – i dla dzieciaków, i dla dorosłych. I nawet, jeśli pierdy, bony, bąki, gazy nie należą do zestawu Twoich zainteresowań – można się podczas lektury nieźle uśmiać. Plus hej – jeśli dzieciaki same chcą ją czytać, to to sytuacja win-win!

To, że psy walą cichacze tak solidne, że oczy krwawią – wiem. Moje włochate córki, szczególnie na babcinej diecie, zmieniają się w fabryki bąków.

Szczury też puszczają bąki. I szympansy. Delfiny? A jakże! I one walą bezgłośnie, bo woda tłumi dźwięk. Ale taki małgiew piaskołaz nie puszcza. On ponoć za to świetnie puszcza pawia. Ze stonogami też jest ciekawa sprawa, bo stonogi pierdzą „tak jakby”. I jeśli byśmy ten proces gazowy, który zachodzi w ich ciele, rozpatrywali jako upuszczanie bąka, to byłby to najdłuższy bon w całym królestwie zwierząt. Jeśli chodzi o dinozaury, to jak autorzy słusznie zauważyli – już nie pierdzą. Dokładnie to samo mogę powiedzieć o moim dziadku Olku, który zawsze powtarzał „Jeszcze zatęsknicie za pierdami dziadka” – i tak też jest.

Ja wiem, że taka książka w domowej biblioteczce budzi kontrowersje, ale zaręczam Wam – jest przezabawna, a przy okazji uczy.

Ps. Jednorożce, gdyby istniały, też waliłyby srogo. Bo i konie pierdzą, i nosorożce. Tylko – jak piszą autorzy „Naukowcy nie są jednak zgodni co do tego, czy pierdziałyby tęczą i brokatem.”

Tagi: Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt – Nick Caruso, Dani Rabaiotti , książki recenzja, recenzje książek, marudzenie, blog popkulturowy, blog marudzenie, blog recenzencki