Jackie recenzja

Bardzo mocno liczyłam, że ten film będzie rewelacyjny. Z całą moją niezbyt ogromną chęcią do Portman – czułam, że nikt, tak jak ona, nie udźwignie tej roli.
Właśnie wróciłam z kina. Jestem rozczarowana.

Jackie – recenzja

No okej, może nie tyle rozczarowana, co lekko zawiedziona. Oceniam „Jackie” na 6/10. W dużej mierze zawiniła Portman.

Jeśli oglądaliście „Wałęsę” z Więckowskim, to pewnie, podobnie jak ja i ogrom innych widzów, drażnił Was mocno udawany, przerysowany sposób mówienia Więckiewicza, który był bardziej wałęsowaty od samego Wałęsy. No cóż. Portman zrobiła coś jeszcze gorszego. Jackie Kennedy mówiła „specyficznie”, a gdy Natalie robiła to na ekranie – to moje bebeszki i kiszki wrzeszczały „Zamilknij kobieto!”.

Więcej było irytacji, niż zachwytu.

Sporo negatywnych słów słyszałam też o muzyce w tym filmie. No cóż, tu się nie zgadzam. Była ona jak w koszmarze. Coś pomiędzy jawą a snem, tragedią a życiem. Bardzo specyficzna, chaotyczna, dzika. Ale w sumie jakie dźwięki dobrać do wydarzeń, które pojawiły się w filmie?

„Jackie” opowiada o tym, co wydarzyło się w Dallas, 22 listopada 1963 roku. 35. prezydent Stanów Zjednoczonych – John Fitzgerald Kennedy został zamordowany. Cały świat wstrzymał oddech. Nie był to pierwszy prezydent USA, którego zabito, ale z Kennedym było inaczej.

Był młody. Miał piękną żonę (i kochankę). Dwoje małych dzieci. Mnóstwo „rozkopanych” spraw, którymi zajmował się jako głowa kraju. I jeb, koniec.

„Jackie” opowiada właśnie o tym. O zamachu. O przygotowaniach do pogrzebu. O pamięci, o honorze. O przejściu do historii. O pożegnaniu. O zakończeniu posługi. O pochowaniu męża.

Historia okrutna, przepełniona ciężkimi emocjami. Trochę spartaczona, ale nie żałuję, że obejrzałam. To bardziej „babskie” kino o tym, ile jest w stanie wytrzymać kobieta.

A także o tym, co kryje się w sercu i umyśle.

Niewątpliwy plus za przepiękne kostiumy i historyczne wstawki – w ogóle za poszanowanie tego, co pozostało z tamtych wydarzeń w kronikach filmowych.

tagi: Jackie – recenzja, filmy, recenzja, blog popkulturowy