Robert Biedroń - Włącz demokrację - recenzja

Trudno jest mówić o polityce, bez emocji. bez przedstawiania swojego punktu widzenia, bez dorzucania swoich groszy. Nienawidzę dyskutować o polityce. Bo to tak, jakby dwie osoby patrzyły na plamę w kolorze turkusowym, przy czym jedna mówi, że jest bardziej zielona, a druga – że bardziej niebieska.

Robert Biedroń – Włącz demokrację – recenzja

Poglądy to rzecz, którą się nabywa. Czytasz, słuchasz, dyskutujesz, oglądasz, wyciągasz – albo i nie wyciągasz pewne wnioski. Najgorsze, co może być, to „przejąć” od kogoś jego poglądy bez zastanowienia. Nie. To trzeba zdobyć samemu.

Bardzo często moi uczniowie pytają mnie o to jak działa świat. Nie tylko o gwiazdy, o kosmos, ale też o boga, religię, o Trumpa, o PiS. Przechodzą gdzieś po korytarzu, gdy wieczorem huczy telewizor i słyszą o tym wszystkim, co dzieje się w świecie. Próbują to przeanalizować, zrozumieć po swojemu, bo od rodziców często – za często – słyszą, że to nie tematy dla dzieci.

A ja uważam, że to od dzieci powinniśmy uczyć się prostoty myślenia, analizowania i rozwiązywania problemów.

Więc gdy dzieciak przychodzi do Ciebie z konkretnym pytaniem, to poświęć mu chwilę, obgadajcie temat, daj mu możliwość uczenia się.

Robert Biedroń na polskiej scenie politycznej jest kimś wyjątkowym. Nie mam zamiaru wyliczać tu czemu i dlaczego, ale tak właśnie jest. Jest inny, pomysłowy, nowoczesny. Nie boi się wyzwań. To już druga książka jego autorstwa, która pojawiła się w moim domu, ale „Włącz demokrację” to coś innego, niż wcześniejsza biografia.

Przede wszystkim „Włącz demokrację” to coś jakby podręcznik, może podręcznik do gry, przeznaczony dla młodszych czytelników. Mamy tu wszystko, co łapie się w temacie „podstawowej wiedzy na temat państwa”. Wszystko jest przepięknie ilustrowane, kolorowe i ciekawe. Przetestowałam. Dzieciakom się podoba. Serio, nie ma nic lepszego, od: „Proszę pani, a mogę pożyczyć na kilka dni?”

Moim zdaniem, to książka, która jest absolutną podstawą w domowej biblioteczce.

Tagi: Robert Biedroń – Włącz demokrację – recenzja, książki recenzja, recenzje książek, marudzenie, blog popkulturowy, blog marudzenie, blog recenzencki (fot. mat. prasowe, Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)