Felix Marc - „Alternative Facts” - recenzja1

Dziś ma premierę nowa płyta Felixa Marca pod tytułem „Alternative Facts” i mogę śmiało powiedzieć, że to jedna z lepszych muzycznych rzeczy, jaka mogła stanąć na mojej drodze w tym roku. Nie piszę tego tylko jako fan muzyki Felixa, ale także jako osoba, która lubi dobre elektroniczne granie. „Alternative Facts” odcina się od „Parallel Worlds” i wraca do tego, co najlepsze z debiutanckiego „Pathways”

Felix Marc – „Alternative Facts” – recenzja

Najnowszy album można pobrać bezpośrednio z oficjalnego profilu artysty na bandcamp i czystym sumieniem polecam to zrobić, bowiem za 10 lub 15 euro (ta druga cena dotyczy wersji rozszerzonej) przeżyjecie naprawdę niezwykłą podróż muzyczną, która zadowoli każdego fana melodyjnych, elektronicznych dźwięków. Naprawdę jest dobrze!

„Pathways” był krążkiem, który zawierał dużo dobra, nie było na nim samych hitów, ale kilka kawałków to prawdziwe perełki. Gdy pierwszy raz odsłuchiwałem ten album wiedziałem, że jest spoko. Jednak trzeba było poczekać chwilę, dokładnie 9 lat, by dostać zamknięty krążek. Z „Pathways” Marc wyciągnął najlepsze elementy i złożył na nowo, dodając elektroniczne dobro, melodyjność i wpadające w ucho teksty. Przykładem niech będzie „A New Life” otwierający „Alternative Facts” utwór, który ma wszystko to, co potrzebne jest, by powstał hit.

Nie ukrywam, że widać w pracy Felixa Marca inspiracje, które łatwo wyłapać, gdy interesujemy się elektronicznymi klimatami. Zapożyczenia i klasyczna budowa jego utworów sprawia, że nie ma tutaj miejsca błędy i bezsensowne wypełnienia. Wydaje się, że każdy dźwięk wpada na odpowiednie miejsce i dzięki temu kolejne piosenki „tak dobrze wchodzą”.

10 znajdujących się na krążku utworów łączy się w pewną całość. Nie mamy tu do czynienia z koncept albumem, ale jest coś, co łączy ze sobą wszystkie ścieżki. Przechodząc pomiędzy nimi, słuchając je ciągiem, zdajemy sobie sprawę z tego, że właśnie takich nut oczekiwaliśmy. Gdy przesłuchałem „Alternative Facts” po raz pierwszy nacisnąłem ponownie „play” i powiedziałem sobie „Kurwa, jakie to dobre”.

Nie mogę powiedzieć, że Felix Marc poszedł prostą drogą zbudowaną z zapętlonych sampli i prostych wokali. Warto posłuchać tej płyty na dobrych słuchawkach, bo wtedy też wyłapiemy wiele smaczków i poczujemy wielowarstwową budowę kolejnych ścieżek. Oczywiście, za każdym razem mamy główną przewodnią nutę, ale Marc tworzy wokół niej kolejne warstwy, pewnego rodzaju muzyczne hybrydy, które pojawiają się między innymi w „Nigredo” Diary of Dreams. Brak tu surowości znanej z Dioramy, Marc na swoich albumach odchodzi od tej mrocznej strony grania i wychodzi mu to na dobre. To jednak nie depresyjne darkelectro, a dobra wpadająca w ucho elektronika, która sprawdza się jako tło, np. do pracy. Przez kilka ostatnich dni sam katowałem ten album przesłuchując go po kilka razy dziennie, jednocześnie pisząc teksty lub tworząc grafiki.

Świetnie na tym albumie wyszły Marcowi powielane wokale, które tworzą 2, a czasem i trzecią warstwę muzyczną. Jego głos idealnie nadaje się do tych zabiegów. Genialnie wyszło to w „Still Turn Me On”, gdzie praktycznie przez cały utwór mamy do czynienia z tym zabiegiem, ale wisienką na torcie jest „Fine Line”.

Reasumując. „Alternative Facts” to najlepsze dzieło w karierze Felixa, bije na głowę nawet „Pathways”, które uważałem za świetny krążek. Na najnowszej płycie znajdziemy wszystko, czego możemy oczekiwać od artysty tego pokroju. Każdy utwór mógłby być singlem promującym tenże album, każdy bowiem, to absolutny hit. Dla mnie krążek zaliczający się do piątki najlepszych tegorocznych albumów, na równi z Roseveltem, Lightweights, czy też Pr0files.

Tagi: Felix Marc – „Alternative Facts” – recenzja, muzyka, recenzja, blog popkulturowy, blog marudzenie, Felix Marc

Alternative Facts by Felix MarcFelix Marc - „Alternative Facts” - recenzja

1.
2.
Hysteria 05:07
3.
Iceland 05:11
4.
5.
6.
Miracles 04:33
7.
Misery 05:28
8.
Liar 05:50
9.
Vain 05:05
10.

credits
Written, Performed, Mixed, by Felix Marc
Studio: The Wolf Cave, Reutlingen, Germany
Mastered by Torulsson @ 808 Mastering
Cover photo: Thomas Wuhrer (wuhrer-fotostylez.de)
Release date: July 7, 2017
Release type: Digital Download and Streaming
Genre: Electro Pop, Dark Wave, Alternative
Distribution: recordjet.de
Shops: www.felixmarc.bandcamp.com (also available on spotify, itunes, amazon music. Google play, Deezer, any Russian MP3 pirate server, NSA databases, Angela Merkel’s mobile phone).
Website: www.felixmarc.de / www.facebook.com/felixmarcmusic